Kim jest psycholog?
Psycholog Rzeszów
Psycholog to zawód zaufania publicznego. Uprawnienia do jego wykonywania uzyskuje specjalista, który ukończył 5 – letnie studia magisterskie na kierunku: psychologia. Osobom wykonującym zawody zaufania publicznego stawia się wysokie wymagania, nie tylko związane z ich wykształceniem, przygotowaniem profesjonalnym i wysokimi kwalifikacjami, ale również prawidłowym postępowaniem moralnym, dającym gwarancję poprawnego wykonywania zadań na rzecz społeczeństwa. W praktyce psycholog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem psychologicznym, w zasadzie, w każdej z dziedzin życia.
Pracując jako psycholog opieram proces diagnostyczny o wywiad z Klientem. Brzmi bardzo formalnie, ale wywiad to po prostu szczera rozmowa obejmująca swoim zakresem te obszary życia klienta, które są w uświadomionym lub nieuświadomionym związku z problemem, z którym zgłasza się klient. W procesie diagnostycznym wykorzystuję również testy psychologiczne, które mają potwierdzoną trafność i rzetelność oraz są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
Kolejnym etapem pracy psychologa jest profesjonalna pomoc psychologiczna. Udzielając wsparcia Klientom wykorzystuję znane mi metody i narzędzia pracy, oraz intuicję, wynikającą z dotychczasowego doświadczenia zawodowego.
W czym pomaga psycholog?
Psycholog Rzeszów
Psycholog wspiera Klienta w rozwiązywaniu problemów życia codziennego. Tych dotyczących trudnych sytuacji prywatnych, zawodowych, a także dyskomfortu i cierpienia wynikającego np. z obniżonego nastroju, braku poczucia spełnienia, czy satysfakcji z życia.
To kiedy udać się do psychologa jest kwestią bardzo indywidualną. Jednak jeśli czujesz, że Twoje problemy Cię przytłaczają, przerastają, obniżają jakość życia – rozważ spotkanie z psychologiem. Przykładowe sytuacje, które mogą być dla Ciebie sygnałem do umówienia się na konsultację psychologiczną:
- długotrwała drażliwość, łatwe wpadanie w złość i nieradzenie sobie z jej wybuchami
- przewlekły stres
- poczucie lęku
- zaburzenia snu (np. koszmary, bezsenność)
- pogłębiający się smutek lub obojętność
- brak sił i chęci do wykonywania codziennych czynności
- brak satysfakcji z relacji rodzinnych, partnerskich
- trudne, kryzysowe sytuacje, jak np. śmierć bliskiej osoby, poważne choroby, rozwód, utrata pracy, wypadek, napaść
- trudne sytuacje konfliktowe np. pomiędzy rodzicami i dziećmi, w środowisku zawodowym
- zaburzenia poczucia łaknienia (brak apetytu, niekontrolowany apetyt)
- problemy dzieci zmieniających szkołę, przeżywających rozwój rodziców, mających konflikty z rówieśnikami, czy też sprawiające problemy wychowawcze
- brak wiary we własne możliwości
- niemożność pogodzenia się z porażką i powrotu do efektywnego funkcjonowania
- poczucie braku kontroli nad własnym życiem
- trudność w komunikacji z otoczeniem
- brak wewnętrznego spokoju, radości życia
Jakiego rodzaju usługi psychologiczne świadczę?
Jak pracuję jako psycholog?
Przede wszystkim zależy mi na tym, aby Klient poczuł się w moim gabinecie, bezpiecznie i komfortowo. Ważne jest dla mnie zbudowanie w pierwszej kolejności dobrej relacji i wzajemnego zaufania.
Podczas pierwszego spotkania rozmawiamy o tym, z czym Klient przychodzi, co stanowi trudność, albo wyzwanie. Ustalamy cel naszej współpracy, ramy czasowe oraz wszystko inne co może być ważne i mieć wpływ na pracę. Użyłam słowa „praca” ponieważ tak to wygląda – wraz z Klientem pracujemy nad jego szczęściem. Ta praca wymaga aktywności, zaangażowania, podejmowania działań, które wspólnie uzgadniamy. Jednak warto, ponieważ na końcu naszej drogi Klient może w pełni zasłużenie powiedzieć: Zapracowałem na to! To moje osiągnięcie! Udało mi się raz, uda mi się i kolejny! Zależy mi na tym, aby każdy Klient czuł odpowiedzialność za to, co się dzieje w trakcie naszej pracy, a finalnie żeby poczuł własną sprawczość w momencie osiągnięcia celu.
Pierwsza sesja to też czas odpowiedzi na pytania i wątpliwości Klienta. Uważam, że dobry fundament to podstawa do budowania solidnych i stabilnych zmian w Twoim życiu.
Jako psycholog i członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, w swojej pracy kieruję się zasadami Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Oznacza to, że naczelną wartością zawodową jest dla mnie dobro drugiego człowieka. Natomiast celem mojej profesjonalnej działalności jest niesienie pomocy innej osobie w rozwiązywaniu trudności życiowych i osiąganiu lepszej jakości życia na drodze rozwoju indywidualnych możliwości oraz ulepszaniu kontaktów międzyludzkich. Dodatkowo obowiązuje mnie tajemnica zawodowa.
Swoją działalność psychologiczną poddaję również superwizji, tak aby zapewnić jak najwyższą jakość świadczonych przez mnie usług.
Jak przygotować się do pierwszej konsultacji psychologicznej?
Przed pierwszą konsultacją psychologiczną proszę Klienta, aby zastanowił się nad tym, jak mógłby zdefiniować swoją trudność lub potrzebę oraz czego ode mnie oczekuje. Jeżeli Klient nie potrafi nazwać tego co czuje, albo tego co się dzieje w jego życiu, a masz poczucie, że coś jest nie tak – wspólnie podczas spotkania ustalimy co stanowi problem.
Podczas pierwszej wizyty poznaję Klienta i rozeznaję jego sytuację. Bardzo ważnym elementem tego procesu jest otwartość i szczerość Klienta. Dzięki niej, dalsze działania zaplanowane na podstawie informacji udzielonych przez Klienta, będą skuteczne. Ze swojej strony staram się zapewnić Klientom bezpieczną i sprzyjająca atmosferę, tak aby ułatwić mówienie o sobie i dzielenie się często trudnymi doświadczeniami.