Jak Coach może pomóc?

Decyzja podjęta, chcę zmienić…

Jak coach może mi pomóc w osiągnięciu tego celu?

Kim jest coach?

Zasadne wydaje mi się być zatrzymanie w tym miejscu na chwil kilka i doprecyzowanie tego, kim jest coach, czym się zajmuje i czego można oczekiwać współpracując z coachem.
Współcześnie słowo coach stosowane jest w wielu znaczeniach, co nie ułatwia zrozumienia tego kim jest profesjonalny coach. Taki profesjonalny coach wspiera drugą osobę w jej rozwoju, przezwyciężaniu trudności i blokad, odkrywania i korzystania w pełni ze swojego potencjału (każdy z nas go ma! I często nie mamy świadomości tego jak rozległy i wszechstronny on jest!), jak również budowaniu motywacji wewnętrznej, która pozwoli Klientowi działać długofalowo w duchu podjętych postanowień. Takiego coacha nie spotkamy na bilbordach, czy nachalnych reklamach w Internecie, ponieważ w centrum jego zainteresowania jest Klient, a nie jego własna autopromocja.
Dodatkowo profesjonalny coach, to specjalista. Jego profesja nie wynika z przypadku. Za nią stoi pasja, długie lata nauki i doświadczenie zawodowe, które warto zweryfikować przed podjęciem decyzji o współpracy.

Kim coach nie jest?

Dlatego też profesjonalni coachowie (ci pracujący w zaciszu swoich gabinetów) są często myleni np. z mówcami motywacyjni, przemawiający entuzjastycznie w dużych salach i porywającymi rzesze odbiorców charyzmatycznymi i perswazyjnymi wystąpieniami.

Coach bywa też często mylony z trenerem, mentorem, szkoleniowcem, czy doradcą. Są to również odmienne formy pracy, ponieważ wszystkie z nich zakładają, że Klient czerpie wiedzę lub uczy się od eksperta, specjalisty. Natomiast w coachingu, to Klient jest ekspertem od samego siebie i to on wie najlepiej, czego potrzebuje i co zrobić, żeby to osiągnąć. Rolą coacha jest taka praca z klientem, aby zrealizował on swój cel działając samodzielnie, przepracowując to co go ogranicza i odkrywając lub rozwijając to co miał w sobie od zawsze, a z czego w pełni nie korzystał. Taki sposób pracy bardzo wzmacnia Klienta, buduje jego poczucie sprawczości i przygotowuje do samodzielnego mierzenia się z kolejnymi wyzwaniami życiowymi już po zakończeniu relacji z coachem. Coaching jest relacją krótkoterminową, nieuzależniającą, ale dającą siłę, motywację i wiarę w siebie!

Po co mi coach? W czym mi pomoże?

Część Klientów, z którymi pracuję doskonale wie czego chce. Mają klarownie wyznaczone cele, niejednokrotnie też pierwsze doświadczenia za sobą w ich realizacji. Mniej lub bardziej skuteczne. Potrafią zidentyfikować swoje zasoby – czyli wiedzą co stanowi ich siłę, przewagę, narzędzie w drodze na szczyt. To co powoduje, że ten cel pozostaje wciąż szczytem do zdobycia to są albo bariery/ blokady/ sztywne przekonania, albo brak motywacji.

Takie blokujące ograniczające przekonania to np. Świat jest zły, a wszyscy ludzie oszukują. Przeanalizujmy hipotetyczne skutki takiego sposobu myślenia: Klient w części lub zupełnie nie korzysta z zasobów, jakim jest jego otoczenie społeczne. Nie wierzy w dobre intencje bliskich, którzy go wspierają, nie nawiązuje współpracy, bo jest nieufny i podejrzliwy. Dodatkowo otoczenie odczuwa jego niechęć i tym samym z każdym dniem odsuwa się od Klienta, wzmacniając tym samym jego przekonanie, że świat jest zły a na ludzi liczyć nie można (to zjawisko nazywamy z kolei: samospełniającą się przepowiednią).
Inną trudnością może być zbyt niski poziom motywacji Klienta do przezwyciężania trudności i radzenia sobie z wyzwaniami, które pojawiają się na drodze do celu. Spotkania z coachem pozwalają na zbudowanie motywacji opartej na głębokich wartościach klienta i systematyczne wzmacnianie jej podczas kolejnych, regularnych, spotkań.

Dość typowe są również sytuacje, kiedy Klienci, którzy umawiają się na spotkania i otwarcie mówią, że tak naprawdę nie wiedzą czego chcą. Czują, że z ich życiem jest coś nie tak – bo albo się nic nie układa, albo układa się rewelacyjnie, ale wcale ich to nie cieszy. Wtedy podstawowym celem pracy z Klientem jest wsparcie go w określeniu tego, co jest dla niego tak naprawdę ważne. Niejednokrotnie Klient odkrywa w trakcie spotkań, że to co przez całe życie uważał za największą wartość, tak naprawdę było wartością np. jego rodziców, albo innej osoby znaczącej. Docierając do swoich prawdziwych potrzeb zaczyna rozumieć, co w jego życiu jest nie tak oraz co chce w związku z tym zmienić.

Chcę pracować z coachem!

Jeśli zdecydujesz, że coaching to właśnie to czego potrzebujesz, zachęcam, aby:

  • Sprawdzić kwalifikacje coacha. Współcześnie zawód coacha nie wymaga zdobycia określonych certyfikacji, czy uprawnień. Każda osoba może od dziś tytułować się określeniem: coach w sposób formalny i zgodny z prawem. Dlatego warto zweryfikować kompetencje i doświadczenie coacha, żeby mieć pewność, że trafia się w dobre i uczciwe ręce.
  • Poznaj coacha. Współpraca z coachem wymaga zbudowania relacji opartej na poczuciu bezpieczeństwa i komforcie psychicznym. Żeby Ci się dobrze i efektywnie pracowało, potrzeba abyś ufał coachowi, wierzył w proces, przez który Cię prowadzi i czuł się dobrze w jego towarzystwie. Oczywiście nie wszystko przychodzi od razu – budowanie zaufania wymaga kilku spotkań i przejścia razem pewnej drogi. Ale warto zaufać swojej intuicji i nawet po pierwszej rozmowie telefonicznej odpowiedzieć samemu sobie na pytanie: Jak mi było?

Masz pytania odnośnie coachingu?

Napisz proszę! Chętnie odpowiem na nie indywidualnie lub w kolejnym wpisie na Blogu.

Serdeczności!

Gosia

NIEOBECNOŚĆ

Szanowni Państwo,
ze względu na urlop macierzyński 2022/2023:

  • konsultacje stacjonarne
    będą kontynuowane
    do końca kwietnia 2022
    (aktualnie brak wolnych
    terminów wizyt)
  • konsultacje online
    będą kontynuowane
    do końca czerwca 2022 
    (aktualnie brak wolnych
    terminów wizyt na maj
    i czerwiec)